Przez jednych określane są remedium na dotychczas osiągane niezadowalające wyniki obstawiania zakładów bukmacherskich, inni z kolei (zresztą bardzo słusznie) stosują je jako zwiększenie szansy na osiąganie regularnego, oczekiwanego zysku. Mowa tutaj oczywiście o systemach bukmacherskich, które są ściśle związane z przeznaczanym przez gracza kapitałem, który inwestowany jest w różnego rodzaju zakłady sportowe (i nie tylko). Choć ich stosowanie nie jest oczywiście obowiązkowe, to niemniej jednak wprowadzają one porządek w stawkowaniu zakładów i tym samym (odpowiednio stosowane) przynoszą graczom zamierzone efekty.

Wśród najpopularniejszych systemów bukmacherskich możemy wymienić m.in.: płaską stawkę, stawkowanie procentowe, stawkowanie modulowane, System Kelly’ego, stały profit oraz system progresja. Sprawdźmy więc czym wyróżniają się poszczególne systemy bukmacherskie i jakie wady oraz zalety należy wziąć pod uwagę decydując się na któryś z nich.
Płaska stawka
To jeden z najprostszych systemów bukmacherskich, który cieszy się powodzeniem zwłaszcza wśród typerów początkujących. Cały sekret płaskiej stawki tkwi w obstawianiu zakładu zawsze za tą samą stawkę bez względu na wysokość granego kursu. W tym przypadku nie ma więc znaczenia czy zdecydujesz się postawić zakłady akumulacyjne czy raczej pojedynczy, ani to czy poprzednim razem wygrałeś czy straciłeś.
Jednak płaska stawka ma również mały haczyk – niezwykle istotną kwestią w przypadku tego systemu bukmacherskiego jest odpowiednie zarządzanie budżetem. Wysokość płaskiej stawki NIE powinna przekraczać: 2% kapitału jaki przeznaczony został na grę (w przypadku osób ceniących grę bez zbędnego ryzyka), bądź 5 % bankrollu w przypadku gry agresywnej. Wybierając system płaskiej stawki, warto kierować się powszechnie znaną zasadą tj. – „Im większy kapitał jest przeznaczony na grę, tym niższa powinna być stawka zakładu”.
Zalety i wady:
Jeśli chodzi o zalety, bez wątpienia można powiedzieć, że płaska stawka jest jednym z najbezpieczniejszych systemów bukmacherskich. W tym przypadku, biorąc pod uwagę niską 2 % stawkę, nie ma także mowy o straceniu wszystkich pieniędzy przeznaczonych na obstawianie zakładów. Dzięki niskiej stawce, gracz może wielokrotnie obstawiać kolejne zakłady i tym samym przekonać się czy obrana przez niego technika przynosi zadowalające efekty w postaci wygranej, czy też wprost przeciwnie. W przeciwieństwie od systemów progresywnych, płaska stawka umożliwia graczom także dokładne zbadanie średniej wartości granych zakładów.
Bonus 100 PLN bez ryzyka w STS
Kod promocyjny „BETONLINE”
Niewątpliwą wadą płaskiej stawki są…niskie zyski. Jeśli więc poszukujesz rozwiązania, które dość szybko przyniesie Ci oczekiwane zyski, to musisz uzbroić się w cierpliwość lub wybrać inny system bukmacherski.
Stawkowanie procentowe
To system dla prawdziwych strategów z krwi i kości – polega on na umiejętnym zwiększaniu oraz zmniejszaniu stawek następujących po sobie kolejnych zakładów. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to nieco bardziej skomplikowana wersja płaskiej stawki, gdyż podobnie jak w jej przypadku, gracz przez cały czas przeznacza taki sam procent kapitału na zakłady, jednakże z tą różnicą, że tym razem pod uwagę brany jest fakt, iż każdy zakład zmienia ilość posiadanych pieniędzy.
Stawkowanie procentowe oraz płaską stawkę łączy również optymalna wysokość stawki – 2 %. Jednakże w przypadku stawkowania procentowego gracz musi być przygotowany na dwa ewentualne scenariusze:
- W przypadku wygranej: jeśli obstawiony kupon okaże się trafiony, wówczas budżet wzrasta a wraz z nim wysokość kolejnego zakładu, który wciąż ma wysokość 2 % kapitału, jednakże tym razem od kwoty powiększonej o wartość wygranej.
- W przypadku przegranej: wraz z każdą przegraną, budżet gracza systematycznie się pomniejsza i kolejne zakłady w wysokości 2% stawki uzależnione są od kwoty jaka znajduje się na koncie gracza po stracie.
Zalety i wady:
Podobnie jak płaska stawka jest to system bezpieczny, a ryzyko przegrania jest w tym przypadku raczej niewielkie. Stawkowanie procentowe pozwala na sukcesywne zwiększanie zysków, które zależne są od trafie obstawionych zakładów. Na plus tego rozwiązania bez wątpienia wpływa również fakt, że nawet jeśli gracz słabo radzi sobie z prawidłowym obstawianiem wyników spotkań, to w efekcie i tak straci dużo mniej pieniędzy niżeli stosując system płaskiej stawki.

Wadą tego systemu jest m.in. pracochłonność, gdyż konieczne jest za każdym razem obliczanie wysokości stawki zakładu, a także konieczność oczekiwania na rozliczenie poprzedniego zakładu, by móc obstawić kolejny, co zdecydowanie wymaga dużej dozy cierpliwości.
Stawkowanie modulowane
To jeden z najbardziej popularnych systemów bukmacherskich, który ceniony jest przez większość profesjonalnych typerów. W stawkowaniu modulowanym podobnie jak w innych, wcześniej wspomnianych systemach zalecaną wartością każdego zakładu jest obstawienie 2 % całego posiadanego kapitału.
I to właśnie w tym momencie do głosu dochodzi niezbyt skomplikowana matematyka – następnie kwota zakładu dzielona jest przez 10 i to właśnie w ten sposób gracz otrzymuje wartość 1 jednostki. W zależności od oszacowanego przez siebie prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia oraz wygranej, typer na każdy z zakładów może postawić od 1 do 10 jednostek. Zalecaną metodą jest obstawianie za stawki 7-10 jednostek (w przypadku pewnych typów) oraz 1-3 jednostek jeśli chodzi o najbardziej ryzykowne zakłady. Uwaga! Ostateczną decyzję należy uzależnić nie tylko od kursów na dane zdarzenie, ale również indywidualnej oceny szans na faktyczną wygraną.
Zalety i wady:
Niepodważalną zaletą jest fakt, że stawkowanie modulowane to jeden z bezpieczniejszych systemów, który pozwala całkiem korzystne zyski (oczywiście jedynie wówczas, gdy gracz trafnie typuje wyniki). Ponadto w tym rozwiązaniu ryzyko bankructwa jest znacznie mniejsze niż przy chociażby płaskiej stawki, a to dlatego, że stawkę dopasowuje się do poziomu ryzyka danego zakładu.
Choć stawkowanie modulowane jest uważane z jeden z najlepszych systemów, to ma on jednak swoją ciemną stronę, a mianowicie nie jest to najbardziej zyskownym rozwiązaniem. Znacznie wyższą wygraną gwarantują bowiem systemy progresywne. Inną wadą jest fakt, że korzystając z tej metody gracz musi wykazać się dużą dawką skuteczności co do typowania oraz odpowiednio dobierać wysokość stawki. Należy kierować się nie tyle kursami bukmacherów, co statystykami, szczegółową wiedzą dot. sportu oraz własnym doświadczeniem i intuicją.
System Kelly’ego
System ten opiera się na wzorze matematycznym, który pozwala na optymalne wyliczenie metody zarządzania budżetem przeznaczonym na zakłady. Jest to rozwiązanie, które na co dzień wykorzystywane jest także w ekonomii, finansach oraz biznesie związanych z inwestycjami, co najlepiej świadczy o fakcie, że warto mu zaufać.
Legalny bukmacher | Oferta bonusów | Kod promocyjny |
---|---|---|
sts.pl | 29 PLN bez depozytu | Kod: BETONLINE |
efortuna.pl | Freebet 20 PLN | Kod: BETONLINE |
betfan.pl | 100 PLN bez ryzyka | Kod: BETONLINE |
System Kelly’ego określa sposób w jaki gracz powinien optymalnie wykorzystać daną pulę pieniędzy przeznaczonych na grę, tak by zmniejszyć ryzyko ewentualnego bankructwa do minimum. Dzięki niemu miłośnicy hazardu mogą obliczyć wysokość stawki, którą należy przeznaczyć na zakłady biorąc pod uwagę wysokość posiadanego kapitału oraz prawdopodobieństwo zaistnienia pożądanego przez gracza wyniku danego spotkania sportowego.
Jednakże w tym przypadku, aby wszelkie obliczenia nie poszły na marne konieczne jest nie tylko podstawienie do wzoru odpowiednich danych, ale również obstawienie valuebetów (wartościowych zakładów). Wartościowy zakład, to taki który charakteryzuje się znacznie zawyżonym kursem, do czego dochodzi zazwyczaj np. wówczas, gdy bukmacher myli się szacując prawdopodobieństwo danego typu i wyznacza kurs wyższy niżeli wynika to z procentowych szans na prawdopodobieństwo danego zdarzenia. Im więc większy jest kapitał gracza i im większą ma on przewagę nad bukmacherem, tym większa powinna być stawka zakładu.
Dla ułatwienia warto korzystać z porównywarki kursów bukmacherskich, która znacznie przyspiesza nam analizę i wyszukiwanie odpowiedniego zakładu.
Zalety i wady:
W tym przypadku powodzenie zastosowania tego rozwiązania uzależnione jest przede wszystkim od obranej przez gracza strategii. Jeśli pozostaje on wierny temu systemowi przez dłuższy okres czasu oraz jego typy są jak najbardziej trafne, wówczas ma on bardzo duże szanse na zysk. System Kelly’ego ceniony jest za zapewnienie stosunkowo bezpiecznej gry, zminimalizowanie ryzyka bankructwa oraz zachowania stabilnej wysokości kapitału.

Natomiast jeśli chodzi o wady – pomimo stosowania matematycznego wzoru nie można być w 100 % pewnym powodzenia przyjętych przez gracza założeń. Nie jest to również system przeznaczony dla nowicjuszy, gdyż wymaga on doświadczenia zarówno w obstawianych dyscyplinach, jak i również tematyce zakładów. Bez nich niemożliwe jest prawidłowe oszacowanie prawdopodobieństwa określonego typu. System Kelly’ego jest również bardzo czasochłonny oraz nie należy do najłatwiejszych, gdyż wymaga on każdorazowego obliczenia prawdopodobieństwa zajścia danego zdarzenia oraz sprawdzenia, gdzie w value bet bukmacher popełnił błąd.
System progresja
W rzeczywistości jest to cały zespół systemów bukmacherskich, które w zależności od tego czy poprzedni obstawiony zakład był przegrany, czy tez wygrany sugerują inną wysokość stawki. Jak to wygląda w praktyce? W tym przypadku mamy do czynienia z progresją malejącą oraz progresją rosnącą.
Progresja malejąca ma miejsce wówczas, gdy zwiększamy stawkę po każdym przegranym zakładzie, natomiast rosnąca to taka, w której stawka jak sama nazwa wskazuje wzrasta po postawieniu przez gracza trafionego zakładu. Dodatkowo progresja na remisy może zostać wzbogacona o tzw. zabezpieczenie, a więc odkładanie przez gracza części wygranych środków na poczet ewentualnej przegranej.
Zalety i wady:
Jest to system wprost idealny dla graczy, którzy lubią czuć adrenalinę i cenią ryzyko, gdyż bardzo łatwo tutaj o bankructwo. Do osiągnięcia sukcesu niezbędny jest nie tylko odpowiednio duży plik pieniędzy, ale również niemałe doświadczenie i gruntownie przemyślana strategia, którą gracz będzie się kierował korzystając z systemu progresji rosnącej, malejącej, z zabezpieczeniem, czy też mieszanej. Oczywiście bez wątpienia takie systemy bukmacherskie przynoszą zysk, jednak trzeba liczyć się z faktem, że są one chwilowe, gdyż chwila nieuwagi może zakończyć się stratą całego posiadanego kapitału.
Stały profit
To ceniony system reprezentujący grupę progresywnych systemów bukmacherskich – w stałym proficie to gracz na samym początku gry określa jaki zysk pragnie osiągnąć. Głównym założeniem tego systemu jest nadrabianie poniesionych start, tak by w efekcie gracz faktycznie mógł cieszyć się zyskiem – jeśli więc pierwszy kupon okazuje się być nietrafiony, gracz wnosi kolejny zakład, którego stawka jest nie tylko na tyle zwiększona w porównaniu do poprzedniego by wygrać założoną kwotę, ale również jednocześnie odrobić uprzednio poniesioną stratę. Mówiąc o zysku, w tym systemie należy pamiętać by nie przekraczał on kwoty 80 % bankrollu, gdyż w przeciwnym razie obstawiający będzie musiał pogodzić się z bardzo wysokim ryzykiem nieosiągnięcia zamierzonego celu.
Zalety i wady:
Z pewnością trzeba zaznaczyć, że system stały profit to bardzo żmudny proces, nawet gracze VIP niechętnie z niego korzystają. Nieodpowiednie rozegranie zakładów jest obarczone bardzo dużym ryzykiem straty całego kapitału. W tym systemie liczy się dosłownie każdy krok i każda podejmowana decyzja, jest to więc idealne rozwiązanie przede wszystkim dla urodzonych strategów.
Legalny bukmacher | Oferta bonusów | Kod promocyjny |
---|---|---|
sts.pl | 29 PLN bez depozytu | Kod: BETONLINE |
efortuna.pl | Freebet 20 PLN | Kod: BETONLINE |
betfan.pl | 100 PLN bez ryzyka | Kod: BETONLINE |
Jeśli chodzi o zalety faktem jest, że korzystając z systemu stały profit można łatwo zwiększyć ilość posiadanych wygranych, ponadto umożliwia on samodzielne opracowanie konkretnego planu działania oraz stawek, dzięki czemu gracz może przejąć całkowitą kontrolę nad swoim losem oraz poczuć dodatkową adrenalinę związaną z opracowywaniem strategii.
System Labouchere’a
System Labouchere’a łączy w sobie elementy progresji malejącej oraz systemu stałego profitu. Z początku wykorzystywany był jedynie w ruletce, jednak z czasem dostrzeżono jego ogromny potencjał i po dziś dzień chętnie wykorzystywany jest w zakładach bukmacherskich o kursie 2.00.
Aby skutecznie korzystać z tego systemu na samym początku należy z góry określić interesujący gracza zysk i zapisać go za pomocą dowolnej sumy liczb całkowitych. W efekcie powstaje lista, na podstawie której gracz musi obstawić zakład za stawkę, którą tworzy połączenie ze sobą pierwszej oraz ostatniej liczby znajdujących się na wspomnianej liście. Jeżeli typy okażą się trafione, wówczas należy skreślić je z listy i następny zakład zagrać za sumę kolejnych liczb z listy. Jeśli natomiast typy doprowadzą do przegranej, wtedy gracz musi dopisać daną sumę na koniec listy i powtórzyć obstawienie za pierwszą i ostatnią liczbę z zestawienia.
Zalety i wady:
Korzystając z tego systemu gracz nie musi obwiać się rychłego bankructwa, gdyż w tym rozwiązaniu stawki rosną raczej powoli. System Labouchere’a także znacznie niższej skuteczności niż standardowe programy – tylko 1 zakład z 3 musi okazać się trafiony. Jednakże biorąc pod uwagę, że jest to system progresywny należy liczyć się z faktem, że nie sprawdzi się on zbyt dobrze w przypadku dłuższej serii nietrafionych typowań. Co więcej, biorąc uwagę podejmowane ryzyko, system Labouchere’a nie gwarantuje oszałamiająco wysokich zysków oraz łatwo w nim wyczerpań środki przeznaczone na grę.
System Fibonacciego
Jest on modyfikacją systemu Martingale’a – wybierając ten system do obstawiania zakładów bukmacherskich należy pamiętać, że każda kolejna stawka musi stanowić sumę 2 wcześniej postawionych stawek. I tak oto ciąg zakładów w tym przypadku będzie wyglądał następująco: 0,1,1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89 etc. Jeśli gracz przegra zakład wtedy następny musi zostać obstawiony za stawkę z kolejnego poziomu, natomiast jeżeli wygra wtedy cofa się o jeden poziom. Z kolei jeśli uda mu się trafić dwa razy pod rząd, wówczas wraca do punktu wyjścia, a więc początkowej stawki.
Zalety i wady:
Jest to system przyjazny graczom, którzy mają ograniczony budżet – w przeciwieństwie do innych dostępnych opcji, w przypadku przegranych stawka przeznaczona za zakłady nie wzrasta zanadto drastycznie. Jednocześnie należy podkreślić, że w tym przypadku nie ma także mowy o imponującym zysku.