wtorek, 6 czerwca, 2023
spot_img

Legalni bukmacherzy

Macedonia – czy warto ją odwiedzić?

Jeśli lubimy grać w kasynach czy u bukmachera to darmowe bonusy za rejestrację na pewno będą nam na rękę, jeśli dodatkowo wygraliśmy w nich pewną sumę pieniędzy, to możemy pomyśleć nad wyborem tegorocznego kierunku wakacyjnego. Naszym zdaniem bardzo dobrym miejscem może być Macedonia Północna. To jeden z tych krajów, gdzie zobaczymy wiele pięknych miejsc, a przy okazji nie zrujnuje to naszego portfela.

Macedonia Północna – co warto wiedzieć?

Prezentowany przez nas kraj znajduje się na Półwyspie Bałkańskim, przez co wchodzi w skład typowych Bałkanów – jest z nimi związany historycznie, kulturowo, religijnie. Nie jest to duże państwo, którego powierzchnia wynosi jedynie 25 713 km2. Można ją zatem porównać do większości polskich województw. Cały kraj zamieszkiwany jest przez nieco ponad 2 mln osób. Kraj ten na szczęście uniknął zniszczeń w czasie wojny po rozpadzie Jugosławii w latach 90. Przez lata miejsce to znane było jako Republika Macedonii, jednak w wyniku sporu z Grecją od 2019 roku oficjalnie państwo to przyjęło nazwę Macedonia Północna. Stolicą kraju jest Skopje, w którym mieszka ponad pół miliona osób, czyli 25% wszystkich mieszkańców kraju. Macedonia Północna należy do biedniejszych krajów w Europie. Zamieszkiwana jest zarówno przez Macedończyków, jak i sporą grupę Albańczyków i Turków. Przejawia się to także w zróżnicowaniu religijnym, gdzie 2/3 mieszkańców to prawosławni, a 1/3 to muzułmanie.

Skopje – stolica kontrastów

Najbardziej znanym miastem i miejscem w tym kraju jest oczywiście stolica – Skopje. Jest to ośrodek, który funkcjonował od czasów starożytnych. Dziś stanowi miasto kontrastów. Związane jest to między innymi z wielkim trzęsieniem ziemi z 1963 roku, które doprowadziło do śmierci ponad 1000 osób i zniszczenia 75% miasta. Przez lata było ono sukcesywnie odbudowywane. Dziś jednak centrum miasta stanowi wręcz architektoniczny miszmasz. Obok zabytkowych obiektów mamy tu pełno wielkich pomników, jak i rozświetlonych nocą na różne kolory konstrukcji. Największą popularnością cieszy się tu Old Bazaar, czyli stara część miasta. Pełna jest ona restauracji, kawiarni, barów i sklepików. Nieopodal niej mieści się dawna forteca, z której rozpościera się widok na sporą część miasta. Warto obok sprawdzić także Bit Pazar, gdzie można zaopatrzyć się w wiele lokalnych produktów, przypraw, pamiątek, jak i podróbek – pełno tu nieoryginalnych butów, torebek, okularów. Będąc w Skopje, koniecznie należy udać się pieszo lub tanią kolejką linową na górujące nad miastem wzgórze z gigantycznym krzyżem. Ponadto niedaleko miasta znajduje się kanion Matka – piękny latem sztuczny zbiornik między górami, po którym można popływać kajakiem, łodzią i zwiedzić pobliską jaskinię.

Ochryda

Kolejnym ważnym miejscem na mapie jest Ochryda i znajdujące się nad nią Jezioro Ochrydzkie. Z racji braku dostępu do morza jest to ulubiony kierunek wypraw Macedończyków. Jezioro graniczy z Albanią i po stronie Macedonii woda zdecydowanie jest krystalicznie czysta. W samej Ochrydzie możemy zwiedzić stare miasto, zabytkowe cerkwie, ruiny twierdzy. Tuż przy granicy z Albanią znajduje się wyjątkowy Klasztor św. Nauma. Z pewnością pobyt nad Ochrydą to świetny czas na wypoczynek w ciszy i spokoju.

Największe zalety

Macedonia Północna nie tylko należy do grupy najbiedniejszych, lecz i najtańszych krajów w Europie. Ceny za wiele produktów, potrawy w restauracjach, za noclegi są niższe niż w Polsce, więc wakacje w tym kraju zdecydowanie będą należeć do ekonomicznych. Zarówno kupując owoce i warzywa na targach, jak i spożywając potrawy w restauracjach, zauważymy, że są one naturalne i wyśmienite. Kuchnia macedońska z pewnością nie należy do lekkich. Królują tutaj przede wszystkim tłuste potrawy na bazie mięsa mielonego. Szczególnie ciekawe jest Tavče gravče, czyli narodowa macedońska potrawa. To zapiekana w glinianym naczyniu potrawa na bazie fasoli i pomidorów, do której często domawia się Ćevapčići. Nie można również zapomnieć o sałatce szopskiej, jak i wielu innych potrawach z grilla. W wielu regionach można także znaleźć potrawy typowo greckie. Do picia króluje za to lokalne piwo, wina czy rakija.  

5 / 5. Ocen: 1

Zakłady bukmacherskie

spot_img

Bukmacherzy