środa, 4 października, 2023
spot_img

Legalni bukmacherzy

Pigułka wiedzy o piłce do gry w piłkę nożną – ciekawostki

Piłka nożna to aktualnie najbardziej popularna ze wszystkich dyscyplin. Grają w nią wszyscy, mali, duzi, młodzi, starzy, kobiety i mężczyźni. Rzadko kiedy zastanawiamy się jednak czym gramy. No tak – piłką, to wiadomo. Z czego natomiast jest wykonana, jakie powinny być jej wymiary oraz jak jest zbudowana? To wszystko jest objaśnione poniżej.

Pigułka wiedzy o piłce do gry w piłkę nożną

Z czego wykonana jest piłka?

 W czasach najdawniejszych, piłka była zupełnie inna niż ta którą znamy dziś. Często słyszy się, że kiedyś była wykonywana ze zwierzęcych pęcherzy. To w zasadzie by się zgadzało, ale nie do końca. W XIX i na początku XX wieku futbolówka faktycznie składała się po części ze zwierzęcych narządów, ale pokrywano ją grubą warstwą skóry. Miała ona zapobiegać odkształceniom, ale miała również swoje wady. Skóra bowiem nasiąkała wodą, co powodowało szereg niedogodności podczas meczów rozgrywanych w deszczu lub śniegu.

 Dziś piłki są bardzo lekkie i wytrzymałe. Składają się z 32 łat, zwanych także panelami. Do produkcji służą zwykle mieszanki skóry syntetycznej – PVC oraz PU.

Jak wykonywana jest piłka?

 Powyżej wspomniane zostało, ze piłka składa się z 32 paneli. Tak jest od mniej więcej lat 50 XX wieku. Panele te są ze sobą klejone, zszywane ręcznie lub maszynowo albo zgrzewane. Wiele zależy od kraju pochodzenia piłki. Tak więc w Indiach i Pakistanie piłki są szyte ręcznie. W Chinach – maszynowo. Koreańczycy z południa piłki zgrzewają, a azjaci z Tajwanu i Tajlandii je kleją. Co kraj to obyczaj, można by powiedzieć.

Ile i jakich piłek używa się w trakcie meczu piłkarskiego?

Grać każdy może – czasem lepiej lub gorzej, parafrazując znany cytat. Ważne jednak, by grać zgodnie z regulaminem, a ten zawiera dokładne obostrzenia dotyczące tego jak wyglądać ma futbolówka.

Wymiary mogą być następujące: Obwód między 68 a 70 cm, a waga od 410 do 450 gramów. Kiedyś kolor mógł być jeden – czarno-biały. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – kiedyś telewizory były czarno białe i takie barwy pomagały w jej wypatrzeniu podczas transmisji. Dziś nie ma to większego znaczenia, ale należy zadbać by np. w zależności od warunków pogodowych była ona dobrze widoczna, stąd też podczas meczów rozgrywanych na śniegu, gra się piłką czerwoną lub pomarańczową. Regulamin angielskiej Premier League wskazuje nawet na to ilu piłek można użyć w trakcie meczu – dokładnie 10. 

Organizatorzy muszą pamiętać również o tym, by piłka nie zawierała innych logotypów niż producenta futbolówki (np. Nike, Adidas), ew. nazwy piłki (ach, słynna Telstar lub Nike 90) i logo rozgrywek w których jest używana. Zakazane są wszelkie reklamy. Tutaj też przyczyna jest prosta – w niektórych krajach reklamowanie pewnych produktów i usług jest zabronione, np. zakładów bukmacherskich. Jeśli legalni bukmacherzy tacy jak Fortuna czy STS nie mogą być reklamowani w Szwajcarii, a w Polsce tak, wówczas, podczas starcia polskiej drużyny ze szwajcarską, na polskim stadionie, mógłby powstać problem podczas transmisji.

0 / 5. Ocen: 0

Zakłady bukmacherskie

spot_img

Bukmacherzy